الابهشت|مذهبی|معارف|قرآنی

جدیدترین مطالب و خبرهای مذهبی , معارف , حوزه , قرآنی

دورانی که نعره شرك فرو نشست

حضرت زهرا عليهاالسلام در كلامى كه در آن ابوبكر و گروهى از مهاجران و انصار را مخاطب قرارمى‌دهد فرمود:

خداوند ايمان را بر شما واجب كرده تا از شرك پاك و فرمانبرى از ما را واجب كرده تا نظام يابيد.

1425118514_211

ادامه مطلب
تبلیغات متنی تبلیغات متنی تبلیغات متنی تبلیغات متنی

عالم غیب برای پیامبر اسلام(ص) وجود نداشت

آیت‌الله غروی علیاری:

آیت‌الله غروی علیاری در جلسه ۱۷ تفسیر یونس ذیل آیه «وَيَقُولُونَ لَوْلاَ أُنزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَقُلْ إِنَّمَا الْغَيْبُ لِلّهِ فَانْتَظِرُواْ إِنِّي مَعَكُم مِّنَ الْمُنتَظِرِينَ: و مى‏ گويند چرا معجزه‏اى از جانب پروردگارش بر او نازل نمى‏ شود بگو غيب فقط به خدا اختصاص دارد پس منتظر باشيد كه من هم با شما از منتظرانم »(یونس/۲۰) گفت:  در خصوص حسنات و سیئات مقداری گسترده است و فروعات زیادی وجود دارد، مباحثی که مفسرین در این زمینه مطرح کرده‌اند برای مثال در خصوص سیئات وجودی، نفسی، خارجی و … آنچه به مربوط خلود در نار مربوط است و یا اینکه می‌توان با شفاعت از آن رهایی یافت.

201521723375860a

ادامه مطلب

خطبه فدکیه مملو از علوم عقلی برای نسل‌های حاضر و آینده است

آیت الله العظمی جوادی آملی:

آیت الله العظمی جوادی آملی، ظهر امروز در درس اخلاق خود در موسسه اسرا که با حضور شرکت کنندگان در جشنواره قرآن و حدیث حوزه علمیه خواهران و جمعی از قرآنیان نیروهای مسلح برگزار شد گفت: حضرت زهرا(س) درباره خلقت عالم فرموده‎اند که این خلقت از ماده، بدیع و نوظهور است و سپس به شبهه دیگر پاسخ داد و آن هم پاسخ شکل مواد است؛ حضرت فرمودند که صورت نیز مثل ماده، نوظهور و بدیع است و این شکل از کسی الگو نیافته است.

201521723375860a

ادامه مطلب

تبلیغات متنی تبلیغات متنی تبلیغات متنی تبلیغات متنی

حجت الاسلام قرائتی : حداقل ۱۳۰ تفسیر تخصصی از قرآن نیاز است

حجت الاسلام قرائتی تاکید کرد:

استاد تفسیر قرآن با تاکید بر بازنگری در برنامه‌های آموزشی حوزه و محورقرار دادن قرآن در همه امور گفت: الان حداقل به اندازه ۱۳۰ رشته دانشگاهی نیازمند نوشتن تفاسیر تخصصی موضوعی از جمله تفسیر حقوقی، سیاسی و … هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی امروز ۲۰ اسفندماه در مراسم اختتامیه دهمین جشنواره قرآنی حوزه خواهران گفت: حفظ قرآن نعمت بسیار مهمی است ولی اخیرا برخی بچه های کوچک را وادار به حفظ می کنند ولی قرآن می فرماید هر مقدار که می توانید قرآن را بخوانید و نباید به بچه ها تحمیل کنیم و مزه قرآن را برای آنان تلخ نکنیم زیرا مراجع ما نیز قرآن را حفظ نیستند.

201521723375860a

ادامه مطلب

روز قيامت هرکسی به صورت آنچه ساخته است،‌ محشور می‌شود

پای درس اخلاق آیت الله مظاهری؛

آیت الله مظاهری گفت: انسان در دنيا هرچه ساخته،‌ در آخرت به همان صورت است. اگر آدم ظالم و بدی بوده است، ‌به صورت سگ وارد صف محشر می‌شود. اگر شیعه علی(ع) است به صورت انسان وارد می شود.

 متن جلسه درس اخلاق اخیر آیت الله مظاهری برای علاقه مندان در پی می آید؛

فصل پانزدهم بحث ما در معرفة النفس، اعمال انسان بود، ‌ و گفتم اين اعمال منقسم می‌شود به سه قسم يا سه مرتبه. قسمت اوّل به معنای پاداش‌ها و مزدهاست. کسانی که اعمال خوب به‌جا می‌آورند، پروردگار عالم خير دنيا و آخرت به آنها عنايت می‌کند. به قول قرآن حيات طيّب در اين دنيا و حيات طيّب‌تر در آخرت. در اين باره مقداری صحبت کردم. قسم دوّم اعمال يا مرتبۀ دوم، تجسّم عمل است، و اينکه اعمال ما در اين دنيا خير و در آخرت بهشت می‌شود. در اين دنيا يک زندگی راحت و يک زندگی منهای غم و غصّه و اضطراب‌خاطر دارد و در آخرت بهشت با آن همه نعمت‌ها در اثر اعمال ماست. به قول قرآن: «بِما كُنْتُمْ‌ تَعْمَلُونَ» 

201521723375860a

ادامه مطلب